Kalsit’in Kullanım Alanları;

Kâğıt sektörü

Boya Sektörü

Plastik Sektörü (PVC boru, profil, lambri, kablo vb.)

İnşaat Sektörü (Sıva, macun, derz dolgusu vb.)

Yapıştırıcılar

Gıda Sektörü (ciklet, yem)

Seramik Sektörü

Halı Tabanı, Yer Muşambası

Diş Macunları

Kalsit ya da bir başka adıyla Kalsiyum Karbonat (CaCO3), cam parıltılı, saydam, kolay kırılabilen, sertliği 3 ve özgül ağırlığı 2,6 – 2,8 olan iri kristalli mermerdir. Kırma , öğütme ve seperasyon (sınıflandırma) işlemlerinden geçerek mikronize edilir ve sektörüne göre doğal öğütülmüş olarak ya da doğal öğütülmüş ve mikronize edilmiş kalsit bir de kaplama işleminden geçirilmek suretiyle, genellikle dolgu malzemesi (filler) olarak, çeşitli sektörlerin kullanımına sunulur.

Mikronize kalsit, yazı tabı kâğıtları, duvar kâğıtları ve kartonların üretiminde selüloza % 15–30 oranında katılarak kullanılmaktadır. Yüksek beyazlıkta olması, ucuzluğu ve kâğıda kazandırdığı diğer teknik özelliklerden dolayı son 10 yıl içerisinde Avrupa’dan başlayıp tüm dünyada kaolen’in yerini alarak kağıt sektörüne girmiştir. Kâğıt sektöründe daha az selüloz ve daha az optik beyazlatıcı tüketimi sağlayarak çevreye de ciddi katkılarda bulunmaktadır. Yine boya sektöründe, inşaat boyalarında iç ve dış kaplamada su bazlı boya sisteminde %25-30 oranında kalsit kullanılmakta ve titanyum dioksit tüketimini azaltarak maliyetleri düşürücü yönde etki etmektedir. Micronize kalsit, plastik sektöründe, rengi, kimyasal saflığı ve ucuzluğu gibi nedenlerle, bir çok plastik mamul üretiminde, özellikle PVC boru, profil, lambri, kablo vb. sektörlerde, gerek doğal öğütülmüş, gerekse kaplanmış olarak, yoğun biçimde kullanılmaktadır. Mikronize kalsit, ayrıca, yapıştırıcılar, ciklet, yem sanayi, diş macunu, seramik, halı tabanı ve muşamba, sünger, kauçuk vb. sektörlerde de kullanılmaktadır.

 

Firmamız 1988 yılından itibaren başta ülkemizin yeraltı kaynaklarını değerlendirmek, istihdam ve katma değer yaratmak misyonundan yola çıkarak Niğde'de 40.000m2 üzerine kalsiyum karbonat fabrikası kurmuştur.
Nigpaş

Firmamız kalsitin ana vatanı olan Niğde'de 1.000 hektar ruhsatlı homojen maden sahalarına sahiptir. Sahip olduğumuz sahaların rezervi mevcut üretim durumumuz değerlendirildiğinde yüzlerce yıl süreklilik arz edecek durumdadır.

Firmamız modern yatırımı, güçlü araç parkı sayesinde günlük 6.000 ton yıllık 2.000.000 ton üretim kapasitesiyle Türk Sanayisine 'Önce Kalite' ilkesiyle hizmet vermektedir.Müşterilerimizin taleplerini aksatmamak için firmamız yüzlerce bin ton stok bulundurmaktadır.

Duyurular&Haberler

Web sitemiz açıldı...
Web sitemiz açıldı...
Web sitemiz açıldı...

Online Ziyaretçi

Şu anda 1 konuk çevrimiçi